Anasayfa / blog / Erişilebilirlik İle İlgili Çalışmalar

Erişilebilirlik İle İlgili Çalışmalar

Engelliler için erişilebilir olmak konusunda son dönemde ülkemizde çok büyük çalışmalar yapılmakta, engelli uygulamaları hızla devam etmektedir. Gerek görme engelli gerek işitme engelli gerekse fiziksel engelliler için yapılan bu düzenlemeler, engellilere özgürce dolaşma ve ihtiyaçlarını giderme imkanı sunmaktadır. Cadde ve sokaklarda engelli erişimi, binalarda engelli erişimi konusundaki bu düzenlemeler engelli bireye ulaşım özgürlüğü dışında ayrıca bir özgüven de kazandırmaktadır.

Ülkemizde görme engelli yollarının düzenlenmesiyle başlayan bu çalışmalar (hissedilebilir yüzey, hissedilebilir zemin, sarı yol, hissedilebilir yürüme yolu işaretleri, sarı çizgi, ama yolu, kör yolu, görme engelli yolu, engelli takip yüzeyi, hissedilebilir yürüme yüzeyi) daha sonra işitme engelliler ile ilgili iç, dış ve kamusal alanlarda ihtiyaca göre indüksiyon döngülerin(induction loop) (çanta tipi indüksiyon sistemleri, banko tipi indüksiyon sistemleri, cami tipi indüksiyon sistemleri, konferans salonu tipi indüksiyon döngü sistemleri) kurulması izlemiştir.

Bu çalışmaların akabinde yine iç ve dış mekanlarda fiziksel engelliler ile ilgili çalışmalar başlamış özellikle tekerlekli sandalye kullanan engelliler için hem genel hem de özel amaçlı rampa ve modüler rampa, rulo rampa uygulamaları yapılmaya başlamıştır.

Yine ihtiyaca göre gerek iç gerekse dış mekanlarda kamu ve özel sektörde görme engelliler ile ilgili Braille alfabeli haritalar, yerleşke planları, vaziyet planları hazırlanmış ve engellilerin kullanımına sunulmuştur.

Yine birçok özel ve kamusal alanda, engelli asistan yardım noktaları oluşturulmuş, akülü sandalye şarj istasyonlarının kullanıma açıldığı, bunların yanısıra engelli wc düzenlemeleri ile özel tutunma barları (paslanmaz çelik engelli tutunma barı, hareketli-mafsallı engelli tutunma barı) engelli klozeti, engelli aynası, engelli lavabosu, acil yardım sistemleri, acil durumlarda engellileri uyaran sesli acil yönlendirme sistemlerinin kurulduğu gözlemlenmiştir.

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen engelliler ile ilgili çalışmalarda firmamız sizlere, engelli erişim ve de erişilebilirlik danışmanlığı, engelli erişimi ürünleri ile bir telefon kadar yakındadır